ADRES //
ul. Harfowa 13
80-298 Gdańsk

O konieczności cytologii mówi się od dawna – pytanie jest takie „Czy nadal powinnyśmy ją robić jak parę lat temu?” Nie, zrób sobie cytologię LBC  albo test na obecność wirusa HPV 

Rak szyjki macicy
Za zmiany nowotworowe w obrębie szyjki macicy najczęściej odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Choroba w pierwsze fazie rozwoju nie daje żadnych objawów i większość kobiet trafia do lekarza w zaawansowanym stadium raka. A późne rozpoznanie schorzenia znacznie zmniejsza szansę wyzdrowienia.
Polki zbyt często zachorowują na raka szyjki macicy. W bogatych krajach dzięki przesiewowym badaniom cytologicznym wykrywa się go jeszcze w fazie przedinwazyjnej. W Polsce dwie trzecie kobiet trafia do lekarza dopiero wtedy, gdy choroba jest już rozwinięta. Rak szyjki macicy jest najczęstszym nowotworem narządu rodnego. Łatwo go wykryć za pomocą prostego badania cytologicznego, w którym pobiera się komórki nabłonka pokrywającego szyjkę. To tanie badanie, któremu poddają się kobiety między 30. a 60. r.ż., pozwoliło niemal wyeliminować zachorowania na raka m.in. w Kanadzie, Belgii, Holandii i Skandynawii, w Europie Zachodniej zaś i Stanach Zjednoczonych stał się on zdecydowanie rzadszy. Tymczasem w Polsce co roku na raka szyjki macicy zapada 4,2-4,5 tys. kobiet, a umiera 2,5 tys. Udaje się wyleczyć zaledwie 40 proc. chorych, ponieważ nowotwór wykrywa się w II i III stopniu (w czterostopniowej skali) zaawansowania. Nie mamy krajowego programu badań przesiewowych. Każda kobieta musi sama zadbać, by nie rzadziej niż co 11 miesięcy poddać się badaniu. Gdyby wszystkie panie robiły to regularnie, liczba zachorowań spadłaby trzy-czterokrotnie.
Leczenie

Wcześniejsze wykrycie zmian pozwala też łagodniej leczyć ogniska komórek rakowych lub tzw. zmiany przednowotworowe. Najczęściej niszczy się tylko zmieniony nabłonek (zamrażaniem, wypalaniem prądem albo przy użyciu lasera). Czasem chirurgicznie usuwa się zaatakowaną przez nowotwór część szyjki macicy. Taki zabieg (zwany konizacją) nie wymaga nawet pobytu w szpitalu. Kobieta może po nim bez przeszkód zajść w ciążę i rodzić dzieci.

Ryzyko zachorowania
Czynniki zwiększające ryzyko:

– niewykonywanie badania cytologicznego;
– zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego;
– wczesne rozpoczęcie życia seksualnego;
– duża liczba partnerów seksualnych;
– młody wiek pierwszej ciąży ;
– duża liczba porodów;
– palenie papierosów;
– niewłaściwa dieta (np. brak witaminy C ).

Co powinno nas zaalarmować:

– nieregularne krwawienia miesiączkowe
– krwawienia po menopauzie l inne krwawienia, np. po stosunkach
– cuchnące, ropne upławy
– bóle w dole brzucha
– bóle w okolicy lędźwiowej
– obrzęk kończyn dolnych
– częste oddawanie moczu, parcie na mocz, zaleganie moczu w pęcherzu
– zaparcia, parcie na stolec, trudności w oddawaniu stolca

Badanie cytologiczne

Pobranie materiału z szyjki macicy do przeprowadzenia badań jest technicznie proste, niebolesne, krótkotrwałe i relatywnie tanie. Aby było prawidłowe, kobieta nie powinna przed nim:

– stosować irygacji ani środków nawilżających pochwę na 48 godzin przed badaniem;

– mieć stosunków przez 48 godzin przed badaniem;

– powinna zgłosić się na badanie najwcześniej 5 dni po zakończeniu miesiączki.

Uwaga! Ponad połowę wszystkich przypadków raka szyjki macicy stwierdzono u kobiet, u których nigdy nie przeprowadzono badania cytologicznego, a ponad 60 proc. u pań, u których nie wykonano rozmazu w ciągu pięciu lat przed ujawnieniem się raka.

http://zdrowie.gazeta.pl

Wesprzyj Fundację

Fundacja powstała w odpowiedzi na potrzeby osób poszukujących wsparcia oraz informacji o nowych metodach diagnostyki i leczenia raka szyjki macicy oraz raka prostaty.