ADRES //
ul. Harfowa 13
80-298 Gdańsk

My namawiamy Was do wykonywania cytologii LBC, skuteczniejszej, dającej lepszą informację 

Cytologia – dlaczego jest taka ważna?
Badanie cytologiczne powinna wykonać każda kobieta w wieku 20-25 lat oraz ta, która jest aktywna seksualnie. Badanie trwa kilka minut. Bardzo często ratuje życie. Jak wygląda, czy trzeba się do niego specjalnie przygotowywać i co mówią jego wyniki?

Cytologia to pobranie niewielkiej ilości komórek nabłonka z szyjki macicy i ich ocena pod kątem ewentualnych zmian nowotworowych. Powinna być wykonywana co 2 lata. W przypadku kobiet w grupie ryzyka (częsta zmiana partnerów seksualnych, nosicielstwo wirusa HIV lub wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV, zażywanie leków immunosupresyjnych, czyli zmniejszających odporność organizmu) – raz w roku.

Czasem lekarz może zalecić częstsze powtarzanie badania cytologicznego. Odpowiednio wcześnie wykryte zmiany (np. infekcję wirusem HPV, która w 90 proc. przypadków jest fundamentem do rozwoju nowotworu) pozwalają skutecznie zwalczyć chorobę.
Badanie można wykonać także u dziewic. Do pobrania wymazu używa się cieńszych wzierników.

Cytologia – jak się przygotować?

Najlepszy czas na badanie to pierwsza połowa cyklu, 4-5 dni po miesiączce, ale nie później niż 4-5 przed kolejną. W przypadku gdy rozwinął się jakiś stan zapalny czy infekcja lepiej przełożyć badanie. Na trzy dni przed wyznaczonym terminem nie należy stosować leków, ani antykoncepcji aplikowanej dopochwowo. Seks czy używanie wibratora też warto odłożyć na kilka dni. Konieczne jest zachowanie zasad higieny. W zupełności wystarczy podmycie się delikatnym płynem do higieny intymnej.
Mimo że samo badanie cytologiczne nie jest bolesne to część kobiet czuje pewien dyskomfort. Czasem kobiety „odczuwają” lekkie pocieranie w czasie pobierania próbki. Zdarza się, że po cytologii pojawia się niewielkie plamienie. Jest ono zupełnie naturalne i nie powinno stanowić powodu do obaw.

Cytologia – jak wygląda badanie?

W pierwszej kolejności ginekolog wprowadza do pochwy wziernik. Za jego pośrednictwem wsuwa niewielką szczoteczkę. Ma ona dość długą rączkę, a jej czubek pokrywają bardzo elastyczne i miękkie „włoski”. Szczoteczka zostaje wprowadzona do powierzchni szyjki macicy. Następnie lekarz obraca ją pięciokrotnie, zgodnie z ruchem zegara. Pobrany wymaz trafia na specjalne szkiełko, po utrwaleniu trafia do laboratorium gdzie jest badana pod mikroskopem.

Wynik cytologii – jak odczytać?

W opisie pobranej od pacjentki próbki stosuje się tzw. klasyfikację Bethesda (dawniej stosowało się 5 stopniową skalę: 1 i 2 to prawidłowa cytologia; 3, 4 i 5 – są nieprawidłowe i wymagają leczenia). Obecnie wynik badania zawiera pełny opis:
– cytologia prawidłowa – w próbce są tylko komórki prawidłowe.
– cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym – obok zdrowych komórek, obecne sa nieliczne zmienione sugerujące stan zapalny, najprawdopodobniej ustąpi on samoistnie
– cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym – wraz z komórkami prawidłowymi, obecne są pojedyncze leukocyty i komórki świadczące o stanie zapalnym.
– AGUS/ASCUS, czyli wynik nieprawidłowy – obecne są komórki świadczące o stanie zapalnym, trudne do jednoznacznej klasyfikacji, jednak nie ma komórek, z których może powstać nowotwór
– obraz cytologiczny odpowiada Bethesda LSIL – wynik nieprawidłowy. Oznacza to, że w próbce są pojedyncze komórki, z których mogą powstać nowotwory. Zwykle świadczy to o ostrym stanie zapalnym.
– obraz cytologiczny odpowiada Bethesda HSIL – wynik nieprawidłowy, liczne komórki, z których mogą powstać nowotwory.
Niezależnie od wyniku cytologii, lub gdy wynik badania jest niezrozumiały lub budzi wątpliwości najlepiej skonsultować go z lekarzem ginekologiem. Przypadki nieprawidłowego pobrania materiału czy źle przeprowadzonego badania zdarzają się bardzo rzadko.

źródło: http://zdrowie.gazeta.pl

Wesprzyj Fundację

Fundacja powstała w odpowiedzi na potrzeby osób poszukujących wsparcia oraz informacji o nowych metodach diagnostyki i leczenia raka szyjki macicy oraz raka prostaty.