ADRES //
ul. Harfowa 13
80-298 Gdańsk

Aby zobaczyć „wizualnie” na czym polega różnica pomiędzy cytologią tradycyjną a LBC zamieszczamy poniżej zdjęcia „materiału”, który trafia do oceny przez patologa.
Zdjęcie 1 to tradycyjna cytologia
Zdjęcie 2 to cytologia – LBC
Nawet laik na pierwszy rzut oka widzi różnicę  a co dopiero jak patrzy na to patolog swoim fachowym okiem ? Dlatego też namawiamy Was drogie Panie do wykonania cytologii LBC w miejsce cytologii tradycyjnej.
Ważne jest aby zrobić badanie skuteczne a nie tylko wykonać badanie.
„Cytologia na podłożu płynnym, czyli LBC (Liquid Based Cytology), znana także jako cytologia cienkowarstwowa lub cytologia jednowarstwowa, to – podobnie jak zwykła cytologia – diagnostyczne badanie mikroskopowe komórek pobranych ze śluzówki pochwy. Jednak cytologia na podłożu płynnym jest znacznie bardziej dokładna niż ta klasyczna. Czułość tradycyjnej cytologii wynosi 60 proc., co oznacza, że u 4 na 10 kobiet nieprawidłowe komórki w szyjce macicy nie zostają wykryte. Cytologia na podłożu płynnym odznacza się nawet dwukrotnie większą wykrywalnością nieprawidłowych komórek szyjki macicy.” – www.poradnikzdrowie.pl

Wesprzyj Fundację

Fundacja powstała w odpowiedzi na potrzeby osób poszukujących wsparcia oraz informacji o nowych metodach diagnostyki i leczenia raka szyjki macicy oraz raka prostaty.